Spread the love

V klasickom kreslenom filme „Fantasia“ od spoločnosti Walt Disney Company z roku 1940 sa objavil azda najepickejší súboj v celých dejinách týchto kreslených filmov: medzi diablovým kráľovstvom vedeným Pánom temnôt a Božím ľudom utiekajúcim sa k Panne Márii.

 Kreslený film Fantasia je vlastne kolekcia niekoľkých príbehov kde najznámejšou postavičkou je zaiste extrovertný myšiak Mickey Mouse. Práve odtiaľto je jeho slávne vyobrazenie čoby kúzelníka s klasickým červeným kabátcom a modrou zašpicatenou čapicou.

Fantasia však obsahuje aj ďalšie príbehy a najzaujímavejší z nich sa nachádza na samom konci celovečerného filmu. Príbeh nesie názov Night on a bald Mountain (dalo by sa to azda preložiť ako „Noc na kamennej hore“) a rýchlo nám predstavuje vládcu onej „kamennej hory,“ ktorým je Diabol sám. Pod horou sa nachádza malé mesto a ozrutný a mocný Diabol spôsobuje, že toto milé miesto je postupne zaplavované temnotou, démonmi a všetkými možnými druhmi zlých a strašidelných duchov.

Diabol sa rehoce, démoni tancujú, Peklo sa raduje a temnota úplne pohlcuje obydlia ľudí. Celá táto sekvencia je až drasticky dlhá a trvá nejakých 8 minút (čo je na taký diabolský valčík vážne dlho). Diablova vláda nad svetom sa zdá byť nekonečná. Všetko nasvedčuje tomu, že Diabol definitívne zvíťazil a niet nikoho a ničoho, kto by sa mohol takémuto mocnému protivníkovi postaviť. Svet už bude naveky zotročený.

 

Potom sa ale začne diať niečo absolútne nečakaného. Ľud vychádza pomaly zo svojich domčekov so zapálenými sviečkami a v sprievode začína spievať slávny Schubertov hymnus Ave María. Diabol je viditeľne zaskočený, jeho armáda démonov taktiež (to je ešte zobrazené zhruba v ôsmej minúte prvého videa). Zlí duchovia postupne opúšťajú mesto pod kamennou horou a vracajú sa tam kam patria – pod zem a do hrobov. Sám Diabol sa stráca v útrobách kamennej hory.

Sprievod pokračuje v nádhernom speve a nad jeho hlavami sa postupne rozpúšťa temnota a vychádza žiarivé a hrejivé Slnko. Hoci sa zdalo, že Diablova vláda nad mestečkom bude nezlomná a nekonečná, predsa bola porazená – Pannou Máriou.

 

Diablova svetovláda nie je večná, raz skončí. Ale najprv sa bude musieť obrátiť ľud a Svätá Pani mu príde na pomoc.

 


Spread the love