Spread the love

 

Z denníčka Marie-Julie, 19. mája 1898

Veľký Úder z ruky Boha nebude dlho trvať, ale bude tak hrozný, že mnohí umrú zo strachu. Po tomto veľko Údere nastane triumf Cirkvi a Francúzska. Najprv sa objaví ten, koho Francúzsko bude pokladať za svojho záchrancu; ale to nebude skutočný záchranca: ten, ktorý je vybraný a poslaný Bohom, a ktorý bude z (rodu) ľalie (t.j. z kráľovského rodu).

Počas francúzskej občianskej vojny bude celý rad frakcií, ktoré budú proti sebe navzájom bojovať.

Frakcia Veľkého francúzskeho kráľa príde z juhu od španielskych hraníc.

Jej znakom bude Srdce Ježišovo i Srdce Márie na zástavách.

Jej vojaci budú nosiť plášte s krížom nie nepodobné stredovekým križiakom.

Sám kráľ bude krívať.

Nebude pozostávať výhradne z Francúzov; budú v nej vojaci z bývalých veľkých európskych katolíckych národov: Španielska, Talianska, Poľska, i Habsburskej monarchie.

Bude to zrejme jedna z menších frakcií a, ako je napísané, budú mnohí, ktorí sa jej budú posmievať. „Ich rehot zmení sa však na nárek,“ píšu proroctvá.

M.

+++

Zaujímavosť: azda najoceňovanejším filmom na festivale v Benátkach je francúzsky snímok Athena. Rozpráva príbeh mladého alžírskeho imigranta žijúceho na predmestí Paríža, ktorému „muži v uniforme“ zabijú brata. Alžírčan sa postaví na čelo nepokojov, ktoré následne zachvacujú Paríž a v ukážke počuť aj stať o vypuknutí (občianskej?) vojny…


Spread the love