Spread the love

B. Krasnovský: Ahoj, Matej, môžeš nám na začiatok povedať niečo bližšie o tvojom novom románe „Svätci a hriešnici“?

M. Gavlák: Tak román „Svätci a hriešnici“ je vlastne súbor šiestich príbehov, ktoré sa odohrávajú v rozmedzí rokov 30 až 1000 po Kr. a vždy sa nejakým spôsobom dotýkajú katolíckej Cirkvi. Ide vlastne o výber najdôležitejších epizód Cirkvi za prvých tisíc rokov svojej existencie.

V prvom príbehu spoznávame fiktívneho syna sv. Petra, Filipa, ktorého očami sledujeme prerod Petra z rybára na prvú hlavu Cirkvi. Čitateľ sa tu stretáva s Ježišom, Máriou, či ďalšími apoštolmi.

Druhá kapitola rozpráva príbeh mladej ženy menom Viktória z vyšších rímskych kruhov, ktorá na vlastnej koži zažíva veľké prenasledovanie kresťanov za vlády cisára Décia I. V tretej kapitole zas sledujeme osudy rímskeho centúria (nižšieho veliteľa) Octaviana Claudia, ktorý bojuje pod zástavami Konštantína Veľkého. Spolu s Octavianom je čitateľ svedkom toho, ako sa z Konštantína stáva prvý kresťanský cisár počas jeho veľkého vojenského ťaženia v roku 313 AD.

Ďalšie kapitoly sa odohrávajú už v ranom stredoveku. V príbehu s názvom „Na pokraji priepasti“ sledujeme zúfalý boj mladej kráľovnej Klotildy o to, aby jej manžel – a s ním celá Franská ríša – zanechali pohanstvo a stali sa katolíkmi. Piata kapitola je do istej miery hororová. Sledujeme v nej pôsobenie mladého mnícha Jamesa na odľahlom škótskom ostrove, ktorý však zanedlho ovládne miestny pohanský vzbúrenec a za cieľ si dá zničenie kresťanstva na ostrove.

V poslednom príbehu sledujeme slovanské kniežatá Hunta a Poznana a ich dilemu, či sa v občianskej vojne v Uhorsku majú pridať ku kresťanskému kráľovi, alebo pohanskému kniežaťu, ktorý sľubuje Slovanom väčšiu autonómiu.

 

Našich čitateľov by určite zaujímalo, aké bolo tvoje prvé stretnutie s katolíckou literatúrou, ktoré katolícke diela ťa formovali a ktorí katolícki autori patria k tvojím najobľúbenejším?

Pamätám si ten moment vlastne veľmi dobre. Na univerzite Matej Bela v Banskej Bystrici som študoval učiteľstvo anglického jazyka a histórie. Predmet anglo-americkej literatúry je tam na vysokej úrovni. Na jednej z prvých hodín sme preberali diela anglického spisovateľa Grahama Greena. Ihneď mi padlo do očí, že je označovaný ako „Catholic novelist“ – katolícky románopisec. Do tej doby som ani netušil, že taký žáner ako „katolícky román“ vôbec existuje…

 

Celý rozhovor nájdete na tomto odkaze: https://christianitas.sk/autor-historickeho-romanu-svatci-a-hriesnici-matej-gavlak-tak-ako-je-jezis-mojim-bohom-tak-za-svojho-prveho-vladara-povazujem-konstantina-velkeho/ 


Spread the love