Spread the love

 

Ja som cesta, pravda, i život. Nik nepríde k Otcovi, ak nejde cezo mňa.

Slová Ježiša Krista, Jn14:6

 

Všetko je dovolené, no nie všetko osoží.

1Kor10:23

 

Nič nie je pravda, všetko je dovolené.

Ústredné heslo „hrdinov“ zo série Assassin’s Creed

 

Séria počítačových hier (+ film) „Assassin’s Creed“ boli dlho považované za akúsi „poučnú“ formu ľahkej zábavy, ktorá hráčov vovádza do rôznych historických období a oboznamuje ich so skutočnými historickými postavami ktoré v tej-ktorej dobe žili. Stretávame takto anglického kráľa Richarda Levie srdce, mladého Napoleona, historika Herodota, anglického velikána Winstona Churchilla, či samého Cézara. Vývojári teda svoju hru prezentovali (a prezentujú) ako akúsi ľahkú ochutnávku dejepisu a skutoční historici sú zas radi, že sa ich milovaný odbor prezentuje aspoň takto, keď knižky už dnes predsa nikto nečíta.

Počítačová hra je počítačová hra, takže sa od nej nečaká nejaká veľká vedecká presnosť. Stačí len základná kostra tej-ktorej udalosti (francúzska revolúcia, americká revolúcia, križiacke výpravy) a na ňu nabalený lacný príbeh plný klišé a plochých postáv. Nikto od takéhoto produktu naozaj viac nečaká.  Assassin’s Creed sériou však akoby sa tiahla tenká, takmer neviditeľná červená niť. Väčšina z jeho titulov totižto predstavuje dlhú – už 2000 ročnú – vojnu proti Katolíckej cirkvi a kresťanstvu obecne. Keď hráč stretáva nejakého preláta, zväčša ide kňazovi po krku.

Túto sériu som kvôli očividnému protikatolíckemu podtextu nikdy nehral (to by bolo pod moju úroveň), ale v rámci všeobecného rozhľadu som sa vždy o každú jednotlivú časť zaujímal aspoň trochu. Po ohlásení najnovšieho dielu série s názvom „Valhalla“ a zvlášť po prvotnom traileri na túto hru nadišiel čas poodkryť skrytú tvár značky „Assassin’s Creed.“

 

Keď nevieš vymyslieť adekvátneho nepriateľa, vždy sú tu Templári…

Herní assasíni sú odvedení od stredovekých moslimských zabijakov „haššašínov“ – áno, ich názov je skutočne odvodený od omamnej látky hašiš, hojne nimi užívanej – ktorí boli akýmisi elitnými bojovníkmi svojej doby. Ich úhlavnými nepriateľmi boli križiaci.

Prvá zo série hier nazývaná simple „Assassin’s Creed“ nás teda berie na výlet do 12. storočia na Blízky východ a do mesta Jeruzalem, o ktorý sa húfne bojuje počas križiackych výprav. Samozrejme, ako sfajčený moslimský zabijak je pre vás križiacka výprava to najväčšie zlo vôbec (nacizmus bol ešte pár storočí ďaleko, ako aj komunizmus, ktorý bol však „nepochopený“) a elitou tohto zla boli (ako inak) Templári.

Už cinematický trailer na hru ukazuje neprávosti páchané križiakmi a orla ktorý nad nimi síce neplače, ale keby mohol, plakal by. Následne na scénu prichádza odnikiaľ haššašín a svojimi kung-fu trikmi sa s križiakmi poráta. Hra ide taktiež v týchto koľajách: vy sám drtíte chudákov Templárov ako na bežiacom páse. Je to taký stredoveký Wolfenstein. A to nielen hrateľnosťou, ale aj príbehom o tajných spoločnostiach, počiatkoch ľudstva a bohoch (nie Bohu!), ktorí nad každým vaším krokom držia svoju ochrannú ruku.

Hra teda v podstate pretláča myšlienku, že nielenže boli Templári the evil boys, ale ich Boh je úplne falošný – svet riadia iní bohovia a cirkev de-facto udržuje svet v nevedomosti aby tak mohla nad ľuďmi ľahšie vládnuť. Toto je akési hlavné posolstvo celej série.

 

Pápež – nepriateľ nás všetkých

Druhý diel, „Assassin’s Creed II,“ (podobne ako prídavok s názvom „Brotherhood“) nás zavádza do renesančného Talianska, ktoré v tej dobe netvoril jeden štát, ale skôr rôzne menšie kráľovstvá, kniežatstvá a Republika sv. Marka (a.k.a. Benátky).

Hlavným záporným hrdinom, mimo templárov – ktorí v tej dobe, mimochodom, neexistovali už dobrých 200 rokov, ale dobre – je pápež Alexander VI. známy tiež pod svojim civilným menom Rodrigo Borgia. Každý, kto videl aspoň jednu časť seriálu „Borgiovci,“ vie, že Rodrigo neoplýval práve čnosťami svätca. Ideálny pápež pre chlapcov z Ubisoftu! (vývojári AC).

Hra teda pojednáva o súboji dvoch tajných rádov, Assassinov a Templárov, pričom team hašiš sú tí dobrí a Templári – snažiac sa pomocou starovekého artefaktu „ovládnuť celý svet“ – tí zlí. Pápež (aj keď je to Alexander VI.) je vodcom tých zlých. Ale to je vo svete Assassin’s Creed každý nasledovník sv. Petra a v konečnom súčte každý člen tej strašne veľmi zlej po-svetovláde-bažiacej organizácie nám známej ako Katolícka cirkev.

Hra končí tým, že vy, v roli assassina Enzia, zabijete pápeža Borgiu a zároveň tým zachránite onen cenný artefakt pred zneužitím na jeho svetovládne maniere. Aké symbolické…

 

Obr.: Assassin idúci zabiť samotnú hlavu Rímskokatolíckej cirkvi!

 

Revolúcia – pomsta porazených

Po treťom diely, ktorý sa odohráva v revolučnej Amerike (áno, aj tam siahajú chápadlá rádu Templárov), sa hra vracia späť do Európy. „Assassin’s Creed Unity“ sa odohráva počas neslávnej la Révolution francaise a vy, ako inak, pomáhate ubiedenému ľudu Francúzska (alebo skôr Paríža) zosadiť „tyrana“ Ľudovíta XVI.

Iste, v školách nás učili, že francúzska revolúcia bola úžasná vec (teda až na tú gilotínu). V skutočnosti to bolo celé brutálne vraždenie ako z hororu Purge. Ľud opojený alkoholom proste zobral vidly a napichoval na ne každého, kto mu prišiel do cesty – v prvom rade kráľa a šľachtu, v druhom rade katolícke duchovenstvo a „kontrarevolucionárov.“ Samozrejme, katolíci, uznávajúci kráľa za Bohom ustanoveného, boli všetci do jedného považovaní za  kontrarevolucionárov.

Dnešná konzervatívna historiografia začína pomaly ale iste chápať Francúzsku revolúciu ako „počiatok najväčšieho prenasledovania kresťanov od pádu Rímskej ríše.“ A vskutku: od Robspierovskej I. republiky bol len krôčik k vražedným ideám 19. a 20. storočia.

Ubisoft pri príležitosti vydania tohto svojho (vtedy) najnovšieho počinu tiež vydal akési komiksové video prezentujúce udalosti Francúzskej revolúcie. Tento počin by som pokojne nazval artovou oslavou vraždenia, no vcelku verne zachycuje šialeného ducha celej revolúcie, ktorú dodnes vo Francúzsku tak vehementne oslavujú: https://www.youtube.com/watch?v=mQcOo8vR-s4

 

… a keď už Templári nezaberajú, je tu ešte Španielska inkvizícia

V roku 2016 sa séria dočkala aj svojho filmového bračeka. Prvého a asi aj posledného, keďže film dostal pomerne nízke hodnotenia recenzentov čo sa premietlo v jeho nízkej návštevnosti.

Opäť, film som nevidel ale z trailerov je jasné že hlavnými komparzistami sú španielski katolícki vojaci brániaci predstaviteľov Katolíckej cirkvi. Iste, Španielsku inkvizíciu netreba hájiť. Z filmu ale opäť cítiť akúsi účelovosť a uštipačnú protikatolícku zaujatosť. Koniec-koncov, musel sa držať reálií počítačovej hry, podľa ktorej bol natočený.

 

Novopohanstvo: the Endgame

„Assassin’s Creed Origin“ a doposiaľ najnovší „Assassin’s Creed Odyssey“ sa odohrávali v dobe predkresťanskej, takže tam sa žiadni evil Templars nevyskytovali (aj keď… nie som si tým až taký úplne istý). V každom prípade, doslova len pred pár dňami predstavil Ubisoft svoj najnovší prírastok do rodiny a – pánečku – to je niečo!

„Assassin’s Creed Valhalla“ je hra odohrávajúca sa, ako názov napovedá, vo svete Vikingov. Cinematický trailer je klišé nevídaných rozmerov: anglický katolícky kráľ „ohovára“ neborákov Vikingov z bezbožnosti a krutosti. A oni sa medzitým zbožne klaňajú svojmu temnému bohu Odinovi a počas svojich krvavých nájazdov na brehy Anglicka sem-tam ušetria utekajúcu matku s dieťaťom (ktorým pred tým pravdepodobne zabili otca a podpálili drevenú chatrč).

Vikingovia medzi tým vraždia anglických katolíckych rytierov hlava-nehlava (doslova) a napriek tomu, že to Vikingovia vtrhli do cudzej zeme, sú to práve oni, kto sú prezentovaní ako tí dobrí a za koho aj nedočkavá mládež bude môcť už čoskoro hrať. Angličania, kresťania, brániaci svoju vlasť, to sú zasa tí zlodusi: https://www.youtube.com/watch?v=OiEqN-2zkjE

„Assassin’s Creed“ teda posledným dielom definitívne odkryli svoje karty. Ich protikresťanská a zvlášť protikatolícka agitka je už celkom jednoznačná. Naopak, ešte k tomu aj pridávajú novú agendu – novopohanstvo.

Novopohanstvo sa šíri svetom ako požiar. Mladí muži sú „očarení“ predkresťanskou pohanskou históriou svojich národov. Vidno to aj u nás: „tajné dejiny Slovänov“ sú konšpiračné – úplne vymyslené – „dejiny“ nášho národa, ktorých cieľom je odtrhnúť mládež od „cudzokrajného“ kresťanstva. A mladí muži (možno už aj ženy, neviem) na Perúnovo temné syčavé šepkanie počúvajú.

Novopohanstvo je pritom cez heavymetal a ďalšie hudobné „štýly“ veľmi úzko prepojené SO SATANIZMOM a novopohanskí metaloví satanisti sa o Svätej rímskokatolíckej cirkvi vyjadrujú ako o „organizácii, ktorú treba zničiť“ : https://www.christianitas.sk/riffy-nenavisti/.

Iste. V sérii „Assassin’s Creed“  to robia už 13 rokov.


Spread the love