Spread the love

Neviem koľko ľudí u nás pozná internetovú stránku s názvom Quora. Je to perfektná vec. V podstate ide o to, že dáte akúkoľvek otázku (ale vážne akúkoľvek) a rôzni ľudia (väčšinou z brandže a vždy pod vlastným menom) na ňu odpovedajú. Môžete sa spýtať na dejiny, varenie, cudziu krajinu… Ja osobne najradšej čítam rôzne otázky ohľadom vojenských záležitostí a na Quoru píše plno bývalých vojakov, ktorí opisujú vlastné pocity a „zážitky“ z prvých línii bojov. Zaujímavé sú tiež odpovede rôznych bodygardov a „insiderov“ na otázky, aká v súkromí  je tá a tá celebrita, alebo ten a ten politik.

Toto je príbeh, ktorý som tu musel dať. Je mimoriadne dojímavý a zaujímavý. A je aj trošku nadprirodzený.

 

Akú nadprirodzenú udalosť ste zažili na cintoríne?“

Odpovedá Guy D McCardle, Jr.

„Udalosť, o ktorej píšem, sa nestala priamo mne. Udiala sa rodine Murphyovcov po tom, čo pochovali svojho syna Michaela. A je to pravdivý príbeh.

Možno povedať, že Michael Murphy bol jedným z tých chlapcov, ktorých si ctí a rešpektuje každý, kto sa s nimi stretne. V roku 2005 viedol ako dôstojník NAVY SEALs misiu v kopcoch Afganistanu, ktorej úlohou bolo zhromaždiť informácie o miestnom teroristickom vodcovi.

Pred tým, než sa štvorčlennej skupine podarilo svoju misiu dokončiť, miestni pastieri kôz predali informáciu o ich pozícii Talibanu. Ak sa vám tento príbeh zdá povedomý, je to preto, že bol sfilmovaný v snímku s názvom Lone Survivor.

SEALs sa v okamihu ocitli uprostred bojov zo všetkých strán obkľúčení nepriateľom.

V ohni boja sa poručík Murphy vzdal svojho krytia a vystavil sa paľbe nepriateľa, lebo to bol jediný spôsob, ako poslať vysielačkou správu na veliteľstvo so žiadosťou o pomoc. V podstate sa obetoval, aby jeho muži dostali šancu zachrániť sa. Za tento svoj čin obdržal posmrtne Medailu za odvahu.

Niekoľko týždňov neskôr, Calvertonov národný cintorín.  Deň pohrebu poručíka Murphyho. Dan a Maureen Murphyovci práve pochovali svojho syna a kráčali späť ku svojmu autu.

Maureen zazvonil telefón. Vôbec sa vtedy na neho nechcela pozrieť, ale inštinktívne ju k tomu čosi donútilo. Vytiahla ho teda z vačku a zbadala, že jej prišla sms-správa.

Maureen si prečítala text: Mami, som doma živý a zdravý. Mike.

Jej ruky sa začali triasť a zalapala po dychu.

Privolala Dana a spolu sa opäť pozreli na obrazovku mobilu. Cez slzy sa na seba usmiali.

Michael mal zvyk prezvoniť rodičom, alebo im aspoň poslať sms vždy, keď dorazil na nejaké nové miesto po tom, čo sa s nimi stretol v New Yorku. Takýmto spôsobom im proste zvykol o sebe dávať správu, že je v bezpečí a že je v poriadku.

Dan a Maureen si uvedomili, že potom, čo Michael opustil New York tri mesiace dozadu, nedostali od neho žiadnu správu z Hawaia, kam dorazil na vojenskú základňu.

Tá správa dorazila práve teraz.

Jeho rodičia, obaja oddaní katolíci, zobrali túto správu ako uistenie, že ich syn dorazil do večného domova a že je tam „živý a zdravý.““


Spread the love